Marta Najbar
Marta jest absolwentką Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. W centrum Chiroplastica BC odpowiada za profesjonalną obsługę Klientów, a także jest autorką cyklu tekstów pod nazwą Fakty i Mity, poświęconych praktycznym aspektom zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Stale doskonali swoje kwalifikacje zawodowe i aktywnie działa w branży Beauty, jest także utytułowaną zawodniczką bikini fitness.
MIT nr 1: Wszystkie wypełniacze są takie same?
FAKT: Nie, na rynku obecnych jest kilkaset produktów zawierających kwas hialuronowy, a także wiele innych wypełniaczy, wykorzystujących np. hydroksyapatyt wapnia, oraz preparatów zawierających inne podobne związki. Przed wykonaniem zabiegu bardzo ważne jest, aby uzgodnić z lekarzem na jakim efekcie nam zależy oraz jakiego produktu lub gamy produktów będzie używał, aby go osiągnąć. Każdy produkt ma swoją specyfikę.
MIT nr 2: Na rezultaty trzeba poczekać kilka dni.
FAKT: Pierwsze efekty widoczne są od razu po zabiegu. Przez okres 24-48 godzin może się utrzymywać obrzęk, który jednak samoistnie zanika. Efekty jakie możemy otrzymać przy użyciu kwasu ha to przede wszystkim znaczne spłycenie zmarszczek, korekta owalu twarzy- wolumetria (policzków, brody, nosa, ust) a także głębokie nawilżenie.
MIT nr 3: Kwas hialuronowy uczula
FAKT: Badania naukowe potwierdzają, że kwas hialuronowy nie uczula, uczulać mogą zawarte w preparacie wypełniacze i czynniki sieciujące. Kwas ha jest substancją fizjologiczną i biozgodną, więc bezpieczną. Uczulać tak naprawdę może niemal wszystko, w przypadku kwasu hialuronowego ryzyko jest znikome. Natomiast w przypadku zgłoszenia przez Pacjenta podejrzenia alergii na konkretny składnik preparatu, lekarz wykonuje próbę uczuleniową.
MIT nr 4: Jeżeli efekt nas nie zadowala jedynym rozwiązaniem jest poczekać aż kwas się całkowicie wchłonie.
FAKT: Efekty zabiegu przeważnie utrzymują się od 8 do 12 miesięcy. Jeśli jednak zaistnieje konieczność natychmiastowego zniwelowania skutków przeprowadzonego zabiegu, to w przeciągu 48 godzin można wstrzyknięty kwas hialuronowy rozmasować, a w razie konieczności zneutralizować jego działanie podając hialuronidazę.
MIT nr 5: Zabiegi z kwasem hialuronowym powodują nienaturalny, przerysowany efekt.
FAKT: Efekt zabiegu jest związany z ilością zużytego preparatu. Nienaturalny, przerysowany wygląd może być spowodowany podaniem zbyt dużej ilości preparatu lub niewłaściwym jego rodzajem.
MIT nr 6: Czy zabiegi z kwasem hialuronowym mogą być wykonywane przez kosmetyczki?
Nie. Zabiegi z zastosowaniem wypełniaczy z kwasem hialuronowym mogą wykonywać jedynie stosownie przeszkoleni lekarze. W celu uniknięcia rozmaitych powikłań po tego typu zabiegach należy udać się do przeszkolonego z zakresu medycyny estetycznej lekarza specjalisty.
~M. Najbar