Fakty i Mity- Marta Najbar

Marta jest absolwentką Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. W centrum Chiroplastica BC odpowiada za profesjonalną obsługę Klientów, a także prowadzi rubrykę Fakty i Mity. Interesuje ją medycyna estetyczna, zabiegi na ciało z zakresu SPA oraz laseroterapii, a jej pasja to to budowanie sylwetki i trening personalny. Warto nadmienić, że Marta jest utytułowaną zawodniczką bikini fitness. 

Życzymy ciekawej lektury!

Kwas hialuronowy w pigułce

MIT nr 1: Wszystkie wypełniacze są takie same?
Nie, na rynku obecnych jest kilkaset produktów zawierających kwas hialuronowy, a także wiele innych wypełniaczy, wykorzystujących np. hydroksyapatyt wapnia, oraz preparatów zawierających inne podobne związki. Przed wykonaniem zabiegu bardzo ważne jest, aby uzgodnić z lekarzem na jakim efekcie nam zależy oraz jakiego produktu lub gamy produktów będzie używał, aby go osiągnąć. Każdy produkt ma swoją specyfikę.

 

MIT nr 2: Na rezultaty trzeba poczekać kilka dni.

FAKT: Pierwsze efekty widoczne są od razu po zabiegu. Przez okres 24-48 godzin może się utrzymywać obrzęk, który jednak samoistnie zanika. Efekty jakie możemy otrzymać przy użyciu kwasu ha to przede wszystkim znaczne spłycenie zmarszczek, korekta owalu twarzy- wolumetria (policzków, brody, nosa, ust) a także  głębokie nawilżenie.

 

MIT nr 3: Kwas hialuronowy uczula

 

FAKT: Badania naukowe potwierdzają, że kwas hialuronowy nie uczula, uczulać mogą zawarte w preparacie wypełniacze i czynniki sieciujące. Kwas ha jest substancją fizjologiczną i biozgodną, więc bezpieczną. Uczulać tak naprawdę może niemal wszystko, w przypadku kwasu hialuronowego ryzyko jest znikome. Natomiast w przypadku zgłoszenia przez Pacjenta podejrzenia alergii na konkretny składnik preparatu, lekarz wykonuje próbę uczuleniową.

 

MIT nr 4: Jeżeli efekt nas nie zadowala jedynym rozwiązaniem jest poczekać aż kwas się całkowicie wchłonie.

FAKT: Efekty zabiegu przeważnie utrzymują się od 8 do 12 miesięcy. Jeśli jednak zaistnieje konieczność natychmiastowego zniwelowania skutków przeprowadzonego zabiegu, to w przeciągu 48 godzin można wstrzyknięty kwas hialuronowy rozmasować, a w razie konieczności zneutralizować jego działanie podając hialuronidazę.

 

MIT nr 5: Zabiegi z kwasem hialuronowym powodują nienaturalny, przerysowany efekt. 
MIT: Efekt zabiegu jest związany z ilością zużytego preparatu. Nienaturalny, przerysowany wygląd może być spowodowany podaniem zbyt dużej ilości preparatu lub niewłaściwym jego rodzajem.

 

Czy zabiegi z kwasem hialuronowym mogą być wykonywane przez kosmetyczki?

Nie. Zabiegi z zastosowaniem wypełniaczy z kwasem hialuronowym mogą wykonywać jedynie stosownie przeszkoleni lekarze. W celu uniknięcia rozmaitych powikłań po tego typu zabiegach należy udać się do przeszkolonego z zakresu medycyny estetycznej  lekarza specjalisty.

 

 

Toksyna botulinowa

Dzisiaj tematem przewodnim jest botoks, czyli substancja, na temat której krąży najwięcej mitów i stereotypów. Zatem rozwiejmy co do niej wszelkie wątpliwości!

MIT nr 1: Stosowanie botoksu jest niebezpieczne, może spowodować nieodwracalne uszkodzenie twarzy.

FAKT: Toksyna botulinowa to substancja o udokumentowanym działaniu, która jest całkowicie bezpieczna i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, m.in. neurologii, chirurgii czy stomatologii. Należy korzystać ze sprawdzonych preparatów medycznych, a nie ich podróbek niewiadomego pochodzenia. Preparatami dostępnymi na rynku, które zawierają toksynę botulinową są: botox, azzalure oraz boccouture. Wątpliwości co do preparatu powinna wzbudzić m.in. zbyt niska cena zabiegu. Stosowanie toksyny botulinowej jest bezpieczne i nie powoduje uszkodzeń twarzy pod warunkiem, że zabieg wykonuje doświadczony lekarz. Dolegliwości po użyciu toksyny botulinowej, takie jak bóle głowy, są normalnym następstwem zabiegu, występują natomiast stosunkowo rzadko i ustępują do 2 tygodni od ostrzyknięcia.

MIT nr 2: Ostrzyknięcie danej okolicy botoksem niweluje nasze zmarszczki raz na zawsze.

FAKT: Efekt podania botoksu zależy od indywidualnych cech pacjenta, najczęściej utrzymuje się 4-6 miesięcy. Wraz z upływem czasu działanie preparatu stopniowo zanika. Pełna mimika twarzy zostaje przywrócona po ok. 6 miesiącach, wtedy pod wpływem ruchu mięśni zmarszczki stają się znowu widoczne.

 

MIT nr 3: Jednorazowy zabieg z użyciem botoksu wymusza na nas powtarzanie zabiegu już do końca życia, ponieważ skóra przyzwyczaja się do preparatu, a po ustąpieniu efektów działania botoksu wygląda gorzej niż przed botoksem.

FAKT: Nie ma przymusu powtarzania zabiegu, skóra nie uzależnia się od botoksu, a po stosowaniu preparatu wręcz wygląda znacznie młodziej. Dlaczego? Ponieważ jeszcze przez kilka miesięcy po wykonaniu zabiegu skóra nie pracuje tak intensywnie, dlatego też jej kondycja jest znacznie lepsza po zabiegu, niż przed nim.

 

MIT nr 4: Toksyna botulinowa służy do powiększania ust.

FAKT: Botoksem nie ostrzykujemy ust!!! Jest to preparat stosowany w celu redukcji zmarszczek, a także przy leczeniu nadpotliwości, uśmiechu dziąsłowego czy bruksizmu. Do powiększania ust oraz poprawy ich konturu służy kwas hialuronowy.

 

MIT nr 5: Przedawkowanie botoksu jest niemożliwe.

FAKT: Użycie nadmiernej ilości botoksu będzie dawało efekt nienaturalny, dlatego ważne jest zachowanie umiaru oraz oddanie się w ręce doświadczonego lekarza, w innym wypadku podanie zbyt dużej ilości preparatu będzie skutkowało niechcianym paraliżem mięśni twarzy, co w rezultacie da nam sztuczny efekt maski.

MIT nr 6: Ostrzykiwanie toksyną botulinową jest zabiegiem zarezerwowanym wyłącznie dla kobiet.

FAKT: Płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Zabieg cieszy się coraz większą popularnością również wśród Panów, którzy bardzo chętnie korzystają z dobrodziejstw medycyny estetycznej.

FAKT/MIT nr 7: Toksyna botulinowa przynosi natychmiastowy efekt.

Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej najczęściej pojawiają się po 2-3 dniach od podania preparatu. Wiąże się to z zablokowaniem procesu uwalniania neuroprzekaźnika do płytki nerwowo-mięśniowej oraz czasem, jaki organizm potrzebuje na zużycie wyprodukowanej uprzednio acetylocholiny. Efekt docelowy widoczny jest po upływie 10-14 dni od podania preparatu.

- M. Najbar

Wampirzy lifting

W tej odsłonie faktów i mitów postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące jednego z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jakim jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, potocznie zwana wampirzym liftingiem.

MIT nr 1: Wampirzy lifting wypełni nawet stare i głębokie zmarszczki
FAKT: osocze, którym obstrzykujemy skórę nie jest wypełniaczem!!! Służy ono do pobudzenia procesów regeneracyjnych, m.in. działania fibroblastów, co skutkuje produkcją kolagenu i elastyny, dzięki tym procesom możemy się pozbyć drobnych zmarszczek. Natomiast głębokie zmarszczki zostaną spłycone, a sama skóra ulegnie wygładzeniu, ujędrnieniu i odżywieniu.

MIT nr 2: Wampirzy lifting jest to obstrzykiwanie danej partii ciała własną krwią 
FAKT: Jest to półprawda. Do zabiegu pobiera się pacjentowi krew, ale wykorzystywane jest tylko osocze, które uzyskujemy w procesie odwirowania. Jest ono najbardziej wartościowym składnikiem naszej krwi, ma barwę żółtawą i jest bogate w substancje odżywcze oraz liczne czynniki wzrostu.

MIT nr 3: Zabieg jest bardzo bolesny
FAKT: Jest to kwestia indywidualna i zależy od progu bólu, jaki dany pacjent posiada. Podczas zabiegu używana jest maść znieczulająca, która sprawia, że zabieg jest prawie bezbolesny.

MIT nr 4: Zabieg nie jest wskazany dla alergików 
FAKT: wręcz przeciwnie! Wampirzy lifting jest doskonałą alternatywą dla alergików. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem autologicznym, dlatego też nie niesie ze sobą ryzyka reakcji alergicznej ani zarażenia infekcją

MIT nr 5: Osocze bogatopłytkowe ma zastosowanie tylko na skórę twarzy i szyi. 
FAKT: Absolutnie nie. Osocze ma wiele zastosowań ze względu na swoje świetne działanie, stąd jest wykorzystywane do obstrzykiwania dłoni (w celu opóźnienia procesów starzenia), skóry głowy (w leczeniu łysienia), a nawet w ortopedii czy chirurgii (pomaga w odbudowie uszkodzonych tkanek).

- M. Najbar
Copyright Nazwa.pl